Máte dotaz? |
Tel. 910 800 390 |
info(@)natural-products.cz |
Po-Ne 9.00-16.00 |
![]() |
VODA |
VZDUCH |
OHEŇ |
ZEMĚ |
VŠECHNY NAJEDNOU |
|
- Úvod
- Chloritan sodný
- Bentonit - Aztécká hlína 100g
Bentonit - Aztécká hlína 100g

- Kompletní specifikace
- Bentonit - Aztécká hlína 100gSkladem250,0 Kč
Bentonit - Aztécká hlína
Náš bentonit je té nejvyšší kvality a čistoty, který se používá ve farmacii, a potravinářství.
Proto je na štítku napsáno, že je v téko konkrétní krabičce pro výrobu moštu - tedy potravinářské kvality. Jakým způsobem ho ale použijete, záleží na vás.
História Bentonitu siaha do ďalekej minulosti kde sa od pradávna využíval v kozmetike potravinárstve, liečiteľstve a stavebníctve. Bentonit sa v minulosti v Európe používal napríklad aj ako látka neutralizujúca jedy a otravy, jedinečný kozmetický prípravok na skrášľovanie pokožky, alebo protipliesňový zábal a zábal proti rôznym kožným ochoreniam. Starý juhoamerický indiáni bentonit nazývaný zázračna Aztécka hlina využívali hlavne pre jeho všeobecné liečivé účinky na ľudský organizmus.
Bentonit je hornina vznikající zvětráváním mateční horniny z čediče (třetihorní hornina). Je charakteristická vysokým obsahem jílových nerostů.
Jedná se o reziduální a nepřemístěnou jílovitou horninu, která má velmi dobrou sorpční vlastnost, vysokou schopnost výměny kationtů. Je to plastická hornina s vlastnostmi, které jí umožňují bobtnat. Chemické i minerální složení horniny je velmi proměnlivé a závislé na vzniku ložiska. Nejvýznamnější částí horniny je monmorillonit. Světové ložiskové zásoby bentonitu jsou monetárně odhadovány na více než 1400 mil. t. a počítá se s objevem dalších lokalit.
Využití
Slévárenství, keramickém, stavebnictví, chemickém i potravinářském průmyslu, čištění odpadních vod, těsnící materiál při stavbě skládek nebezpečného nebo i dokonce radioaktivního odpadu anebo také těsnící vrstva při stavbě rybníků. Domácí chovatelství – vyrábění podestýlky pro domácí zvířata tzv. kočkolit (váže vlhkost z exkrementů a zápach) Čištění odpadních vod – sorbent ropných nečistot a těžkých kovů. Slévárenství – základní pojivo pro formovací směsi (největší odběratel bentonitů je právě slévárenský průmysl) Stavebnictví – převážně těsnící využití (skládky, tunely, vodní díla – rybníky, přehrady), je to také přísada do vyráběných omítek Keramika – plastifikátor (zlepšení plastických vlastností materiálu) Nátěrové hmoty – zahušťovadlo (zahuštění nátěrových barev)
Farmaceutika – plastifikátor při výrobě mastí, krémů prášků a léčiv
Zemědělství – zúrodňovaní lehkých písčitých půd, které jsou příliš propustné
Potravinářství - čištění, odbarvování a stabilizaci rostlinných a živočišných tuků a olejů
Při výrobě nápojů - čeření vín, moštů, při stabilizaci piva a při čištění cukerných šťáv.
Vznik
Mechanickým a chemickým zvětráváním v alkalickém prostředí. Bentonit obsahuje kromě montmorillonitu i další příměsi jako kaolinit, illit, beidellit.
Dělení
Silně bobtnavé – sodné bentonit (wyomingský typ), pouze ložiska v USA Méně bobtnavé – obsahující převážně draslík, vápník a hořčík. Obohacují se průmyslové sodíkem a dochází k aktivaci bobtnací schopnosti. Bohužel i po této úpravě nedosahují kvality silně bobtnavých bentonitů.
Historie
Objev horniny přišel v 19. Století. V roce 1881 byla nalezena jedna z prvních ložisek bentonitu v USA u města Fort Benton (Montana) a dle místa prvního nalezení horniny se jí říká bentonit. Od té doby přicházely informace o objevech nových ložisek z různých částí USA i z Evropy. První použití našel bentonit ve Velké Británii, kde byl prve využit pro odbarvování jedlých tuků a olejů.