INSTRUKTOR JÓGY - Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy akreditované REKVALIFIKAČNÍ STUDIUM. Škola Jógy Berkana
  1. Úvod
  2. Chloritan sodný
  3. Bentonit - Aztécká hlína 100g

Bentonit - Aztécká hlína 100g

Bentonit - Aztécká hlína Náš bentonit je té nejvyšší kvality a čistoty, který se používá ve farmacii, a potravinářství. Proto je na štítku napsáno, že... celý popis
Dostupnost
Skladem
Nejsme plátci DPH
250,0 Kč
ks
Číslo produktu:209
Kompletní specifikace

Bentonit - Aztécká hlína

Náš bentonit je té nejvyšší kvality a čistoty, který se používá ve farmacii, a potravinářství.

Proto je na štítku napsáno, že je v téko konkrétní krabičce pro výrobu moštu - tedy potravinářské kvality. Jakým způsobem ho ale použijete, záleží na vás.

História Bentonitu siaha do ďalekej minulosti kde sa od pradávna využíval v kozmetike potravinárstve, liečiteľstve a stavebníctve. Bentonit sa v minulosti v Európe používal napríklad aj ako látka neutralizujúca jedy a otravy, jedinečný kozmetický prípravok na skrášľovanie pokožky, alebo protipliesňový zábal a zábal proti rôznym kožným ochoreniam.  Starý juhoamerický indiáni bentonit nazývaný zázračna Aztécka hlina využívali hlavne pre jeho všeobecné liečivé účinky na ľudský organizmus.

Bentonit je hornina vznikající zvětráváním mateční horniny z čediče (třetihorní hornina). Je charakteristická vysokým obsahem jílových nerostů.

Jedná se o reziduální a nepřemístěnou jílovitou horninu, která má velmi dobrou sorpční vlastnost, vysokou schopnost výměny kationtů. Je to plastická hornina s vlastnostmi, které jí umožňují bobtnat. Chemické i minerální složení horniny je velmi proměnlivé a závislé na vzniku ložiska. Nejvýznamnější částí horniny je monmorillonit. Světové ložiskové zásoby bentonitu jsou monetárně odhadovány na více než 1400 mil. t. a počítá se s objevem dalších lokalit.

Využití

Slévárenství, keramickém, stavebnictví, chemickém i potravinářském průmyslu, čištění odpadních vod, těsnící materiál při stavbě skládek nebezpečného nebo i dokonce radioaktivního odpadu anebo také těsnící vrstva při stavbě rybníků. Domácí chovatelství – vyrábění podestýlky pro domácí zvířata tzv. kočkolit (váže vlhkost z exkrementů a zápach) Čištění odpadních vod – sorbent ropných nečistot a těžkých kovů. Slévárenství – základní pojivo pro formovací směsi (největší odběratel bentonitů je právě slévárenský průmysl) Stavebnictví – převážně těsnící využití (skládky, tunely, vodní díla – rybníky, přehrady), je to také přísada do vyráběných omítek Keramika – plastifikátor (zlepšení plastických vlastností materiálu) Nátěrové hmoty – zahušťovadlo (zahuštění nátěrových barev)

Farmaceutika – plastifikátor při výrobě mastí, krémů prášků a léčiv

Zemědělství – zúrodňovaní lehkých písčitých půd, které jsou příliš propustné

Potravinářství - čištění, odbarvování a stabilizaci rostlinných a živočišných tuků a olejů

Při výrobě nápojů - čeření vín, moštů, při stabilizaci piva a při čištění cukerných šťáv.

Vznik

Mechanickým a chemickým zvětráváním v alkalickém prostředí. Bentonit obsahuje kromě montmorillonitu i další příměsi jako kaolinit, illit, beidellit.

Dělení

Silně bobtnavé – sodné bentonit (wyomingský typ), pouze ložiska v USA Méně bobtnavé – obsahující převážně draslík, vápník a hořčík. Obohacují se průmyslové sodíkem a dochází k aktivaci bobtnací schopnosti. Bohužel i po této úpravě nedosahují kvality silně bobtnavých bentonitů.

Historie

Objev horniny přišel v 19. Století. V roce 1881 byla nalezena jedna z prvních ložisek bentonitu v USA u města Fort Benton (Montana) a dle místa prvního nalezení horniny se jí říká bentonit. Od té doby přicházely informace o objevech nových ložisek z různých částí USA i z Evropy. První použití našel bentonit ve Velké Británii, kde byl prve využit pro odbarvování jedlých tuků a olejů.

 

Inovace Republiky - Adolf Inneman

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz